//////

GULASZ Z GRZYBAMI

Gulasz z grzybami 50 dkg wołowiny bez kości (łopatka, pręga, szponder, krzyżowa), 2 dkg mąki, tłuszcz, 40 dkg grzybów świeżych, 8 dkg cebuli, 3 dkg koncentratu pomidorowego, 100 ml białego wytrawnego wina,100 ml śmietany, natka pietruszki, sól, pieprz i przyprawa myśliwska do smaku.Mięso umyć, wyżyłować, pokrajać w dość dużą kostkę, posypać przyprawami i mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Grzyby oczyścić, opłukać, pokrajać w paseczki. Cebulę obrać, opłukać, pokrajać w kostkę, podsmażyć, dodać grzyby, chwilę poddusić, dodać do mięsa pod koniec duszenia razem z koncentratem pomi­dorowym, winem i przyprawami. Śmietanę połączyć z pozostałą mąką, wlać do mięsa, chwilę poddusić, wymieszać z posiekaną natką pietruszki, doprawić do smaku.Podawać z ziemniakami, surówkami.

GULASZ FLORYDA

Gulasz „Floryda” 50 dkg wołowiny bez kości (łopatka, pręga, szponder, krzyżowa), 2 dkg mąki, tłuszcz, 4 dkg migdałów,15 dkg pieczarek, 2 dkg koncentratu pomidorowego, łyżka kakao, sól, pieprz, papryka mielona i cynamon do smaku.Mięso umyć, wyżyłować, pokrajać w dość dużą kostkę, posypać przyprawami i mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Migdały sparzyć, obrać ze skórki. Pieczarki oczyścić, opłukać, pokrajać w paseczki, dodać do mięsa pod koniec duszenia razem z posie­kanymi migdałami, koncentratem pomidorowym, kakao, przy­prawami oraz pozostałą mąką wymieszaną z małą ilością zimnej wody, doprawić do smaku.Podawać z ryżem, zieloną sałatą.

ZRAZY WOŁOWE ZAWIJANE Z PIECZARKAMI

Zrazy wołowe zawijane z pieczarkami 50 dkg wołowiny bez kości (zrazowa), 5 dkg cebuli,15 dkg pieczarek, tłuszcz, żółtko, natka pietruszki,1-2 dkg bułki tartej, 2 dkg mąki, kieliszek białego wytrawnego wina, 100 ml śmietany, sól, pieprz i przyprawa do zup do smaku.Mięso przygotować jak na zrazy wołowe zawijane „a la Potocki”. Cebulę i pieczarki oczyścić, opłukać, drobno pokrajać, usmażyć, wymieszać z żółtkami i posiekaną natką pietruszki oraz bułką tartą, doprawić do smaku. Następnie zawinąć nadzienie w przygotowane płaty mięsa, obwiązać nitką, posypać przyprawami i mąką, zrumie­nić na silnie rozgrzanym tłuszczu, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Pod koniec duszenia wlać wino. Pozostałą mąkę wymieszać ze śmietaną, wlać do zrazów, chwilę poddusić, doprawić do smaku.Podawać z ziemniakami, kaszą gryczaną, ogórkiem kwaszonym i surówkami.

ZRAZY WOŁOWE ZAWIJANE PO STAROPOLSKU

Zrazy wołowe zawijane po staropolsku 50 dkg wołowiny bez kości (zrazowa), 2 dkg grzybów suszonych, 10 dkg kaszy gryczanej ugotowanej na półsypko, żółtko, 2 dkg mąki, tłuszcz,1 dkg koncentratu pomidorowego, sól, pieprz i przyprawa do zup do smaku.Mięso przygotować jak zrazy wołowe zawijane „a la Petocki”. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować i pokrajać w paseczki, połą­czyć z kaszą i żółtkiem, doprawić do smaku. Następnie rozłożyć na przygotowane płaty mięsa, zawinąć, obwiązać nitką, posypać przyprawami i mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, skro­pić wodą i dusić na małym ogniu. Pod koniec duszenia dodać kon­centrat pomidorowy oraz pozostałą mąkę wymieszaną z małą iloś­cią zimnej wody, doprawić do smaku.Podawać z ziemniakami, ogórkami kwaszonymi i surówkami.

ZRAZY WOŁOWE ZAWIJANE A’LA FOIX

Zrazy wołowe zawijane „Foix” 50 dkg polędwicy wołowej, 2 dkg grzybów suszonych,1 dkg ryżu, 5 dkg cebuli, tłuszcz, natka pietruszki,1 dkg mąki, 100 ml śmietany, sól i curry do smaku.Mięso przygotować jak poprzednio. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować i pokrajać w paseczki. Ryż opłukać, zalać dużą ilością wrzącej osolonej wody, gotować 6-8 minut, odcedzić, osączyć. Ce­bulę obrać, opłukać, drobno pokrajać, usmażyć, połączyć z ryżem, grzybami i posiekaną natką pietruszki, doprawić do smaku. Na­stępnie rozłożyć na przygotowanym mięsie, zawinąć, obwiązać nitką, posypać przyprawami i mąką, zrumienić na silnie rozgrza­nym tłuszczu, skropić wodą i dusić na małym ogniu pod przykry­ciem. Pod koniec duszenia wlać śmietanę wymieszaną z pozostałą mąką, doprawić do smaku.Podawać z ziemniakami, kalafiorem i surówkami.

ZRAZY WOŁOWE ZAWIJANE A’LA POTOCKI

Zrazy wołowe zawijane „a la Potocki” 50 dkg wołowiny bez kości (zrazowa), 4 dkg grzybów suszonych, 6-8 dkg szynki wędzonej, 2 dkg kaparów, | natka pietruszki, 2 dkg mąki, tłuszcz, 100 ml śmietany, sól, pieprz i przyprawa do zup do smaku.Mięso umyć, wyżyłować, pokrajać ukośnie w poprzek włókien na 4 szerokie plastry, rozbić tłuczkiem zwilżonym wodą na cienkie płaty, posypać przyprawami i pozostawić w chłodziarce na 30 mi­nut. Grzyby umyć, namoczyć, ugotować, pokrajać w paseczki ra­zem z szynką, połączyć z opłukanymi kaparami i posiekaną natką pietruszki, doprawić do smaku. Następnie rozłożyć na przygoto­wane płaty mięsa, zawinąć, obwiązać nitką, posypać przyprawami,mąką, zrumienić na silnie rozgrzanym tłuszczu, skropić wywarem ; z grzybów i dusić na małym ogniu pod przykryciem. Pod koniec duszenia wlać śmietanę wymieszaną z pozostałą mąką, doprawić do smaku.Podawać z ziemniakami i surówkami.